Проект „Ние искаме шанс“

През декември 2024 г. Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ стартира двугодишен проект, насочен към борба и пренвенция на насилето над жени. Той е финансово подкрепен от Български фонд за жените и е съфинансиран от Европейския съюз по програма „СИЛНА“ – феминистка солидарност за противодействие на полово базираното насилие. Отпуснатото финансиране е в размер на 107 504 лв.

ЖС „Екатерина Каравелова” от 23 години работи в подкрепа на жени и деца, пострадали от насилие. Предоставя социални услуги и реализира дейности по превенция на регионално ниво с фокус върху домашното насилие. Развива дейности за подобряване на законодателната рамка (пряко или чрез мрежите в които членува), за промяна на нагласите и преодоляване на стереотипите, основани на пола. През 2022 г. в партньорство с Великотърновски университет проведе национално изследване на полово – ролевите стереотипи и взаимоотношения в семейството в България, резултатите от което сочат, че близо всеки пети човек в България е склонен да бъде част от насилствени взаимоотношения като извършител или жертва.

Проектът „Ние искаме шанс“ е естествено продължение на дейността на организацията. Основната му цел е насочена съм решаване на проблемите, свързани с насилието основано на пола на регионално ниво, поради което предвижда реализирането на следните дейности:

  1. Провеждане на двудневно обучение за професионалисти на тема „Подкрепа на лица, пострадали от насилие основано на пола”. За целта ще ангажираме външен изпълнител, който ще разработи програма на обучението и ще осигури лектори за неговото провеждане. Програмата ще включва нагласи към насилието основано на пола, стереотипи, психологически характеристики на жертвите и извършителите, методи за предотвратяване на насилието, правна рамка и нейното приложение и др. относими теми. За участие в обучението очакваме да се включат 30 професионалиста от регион Силистра, представители на правоохранителните органи, съд, прокуратура, ДСП, социални услуги, община и др.
  2. Създаване на междуведомствена работна група, в която да се обсъдят предизвикателства при работа с насилие, основано на пола. За участие в групата ще поканим професионалисти, работещи по проблема. Предвиждаме провеждане на 8 работни срещи, които да се водят от модератор, който след сондиране на мнения и обсъждане с участниците в групата ще изработи координационен механизъм за работа с пострадали от насилие, основано на пола на регионално ниво. Координационният механизъм ще обхваща  институционална рамка и компетенции на различните институции; принципи на работа с пострадали и извършители; идентификация и насочване на пострадалите и извършителите; процедури при работа; мерки за закрила и др.
  3. Пряка работа с извършители или лица в риск от извършване на насилие основано на пола.
  4. Дейности по информираност и публичност.

Очакванията са след приключване на проекта създадените партньорства и механизми за подкрепа на пострадали и работа с извършители да продължат да се ползват в пряката работа на организацията и институциите на регионално ниво.

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз в рамките на програма „Силна“ – феминистка солидарност за противодействие на полово-базираното насилие. Изразените възгледи и мнения са единствено на Женско сдружение „Екатерина Каравелова” и не отразяват непременно тези на БФЖ, ЕС, Генералната дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия или на ЕК. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕК и нейните структури могат да бъдат държани отговорни за тях.

Начало